4 basamaklı sayı tahmin oyunu – Python

4 basamaklı sayı tahmin oyunu – Python

02.01.2021 2 Yazar: Yönetici

4 basamaklı sayı tahmin oyunu – Python. Oyun şöyle; Program 4 basamaklı ve rakamları birbirinden farklı bir sayı tutacak, kullanıcı yaptığı her tahminde program kaç tane basamağı doğru tahmin ettiğinizi söyleyecek. Eğer tahmin ettiğiniz sayı ile programın tuttuğu sayıdaki kaç tane rakamın yeri doğru ise belirtecek, rakamın yeri yanlış ise bunu da belirtecek, kullanıcı programın yönlendirmesi ile en az tahminle sayıyı bulmaya çalışacak.

Örneğin program diyelim 4732 sayısını tutmuş olsun. Kullanıcı 2035 sayısını tahmin ettiğinde +1, -1 diye dönüş yapacak. +1 demek 3 rakamı doğru yerde tahmin edilmiş, 2 rakamı ise yanlis yerde tahmin edilmiş demek oluyor. Bu sekilde program +4 çıktısı verdiğinde sayı da doğru tahmin edilmiş demektir.

Kısa açıklama: while döngüsü bilgisayarın tuttuğu ettiği sayı ile sizin tahmin ettiğiniz sayı aynı olmadığı sürece devam edecek. Bildiğiniz zaman döngüden çıkacak ve 4+ yazacak.

t = [0]*4 ile sıfırladan 4 elemanlı bir dizi oluşturuluyor ve check = ” değişkende de DOĞRU YERDE olmayan sayılar (hane) tutuluyor.

Bu for döngüsü ile countPlus doğru yerde olan sayıların (hane) sayısını sayacak ve t dizisinde ki konumunu 1 yapacak, check ise doğru yerde olmayan tüm sayıları (hane) string olarak tutacak.

Bu for döngüsü ise; t dizisinde sıfır olan yani bilinemedik sayıların check striginde olup olmadığını, yani tahmin edilen sayı (hane), tutulan sayıda var ama doğru konumda değil.

Program için yorumlarınızı ve kendi çözümlerinizi paylaşabilirsiniz.