Aynı ağdaki bilgisayarlar birbirlerini neden görmüyorlar

Aynı ağdaki bilgisayarlar birbirlerini neden görmüyorlar

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Aynı ağdaki bilgisayarlar birbirlerini neden görmüyorlar. Bu yazımızda aynı ağdaki birbirlerini görmeyen bilgisayarların birbirlerini görmelerini nasıl sağlayabileceğimizi öğreneceğiz. Bu ayarları tek tek uygulayıp, her ayar değişikliğinden sonra ağdaki bilgisayarı kontrol edin.

1) Diğer bilgisayarlara ping atın
ipconfig
ping 192….
Aynı ağda olan bilgisayarların IP adreslerinin aynı şekilde başlaması gerekir. Eğer farklı ise, bilgisayarlarınızın aynı ağa bağlı olduğundan emin olun.

2) Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin
– Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı
– Microsoft Ağları için İstemci
– İnternet Protokolü

3) Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin

4) Bilgisayarları aynı Çalışma Grubu’na koyun – Sistem Özellikleri – (Bilgisayar Adı) Değiştir

5) Windows Defender Güvenlik Duvarı – Uygulamaların Windows Defender Güvenlik Duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin ver – Dosya ve Yazıcı paylaşımı: Özel

6) Hala bilgisayarlar birbirlerini görmüyorlarsa az bir ihtimalde olsa Bilgisayar Tarayıcısı hizmetini kontrol edin. Hizmetler – Bilgisayar Tarayıcısı – Manual (Tetikleyici Başlatma)

7) Sabit IP yazıp, tekrar otomatik IP’ye geçin – Sabit IP geçip, tekrar Otomatik ayarlara geri dönmek IP ayarlarını yenileyecektir ve böylece herhangi bir problemli ayar varsa (alt ağ maskesi gibi) düzenlenmiş olacaktır.

8) AP Isolation is enabled – Yes olursa ağdaki bilgisayarların birbirini görmesi engellenmiş olur.
Ümit ediyorum ki, bu maddeleri uygulayarak diğer bilgisayara ulaşmışsınızdır. Hala ulaşamadıysanız probleminizi yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

İşte bu kadar!
Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz ve hazırlanmasını istediğiniz konuları yorumlar kısmında yazabilirsiniz. Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.
İyi çalışmalar.