Bilgisayarda çalışıyorsanız gözlerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Bilgisayarda çalışıyorsanız gözlerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

27.06.2020 0 Yazar: Yönetici

Bilgisayarda çalışıyorsanız gözlerinizi nasıl koruyabilirsiniz? Gün boyunca bilgisayarda çalıştınız ve gözleriniz sulanmadı veya kızarmadı, her şey yolunda mı?

Sabah güne telefonla başlıyorsun, daha sonra kahvaltıda haberler okuyorsun, yola bir şeyler izliyorsun veya okuyorsun. İş yerinde sekiz saat bilgisayar başındasın. Akşam evde dinlenmek için film veya dizi izliyorsun. Günün sonunda gözleriniz ne durumda?

Neden ekranlar gözler için zararlı?

Akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar ve bilgisayarlar, televizyonlar ve LED lambalarla sürekli iç içeyiz. Bütün bu aygıtlar ışık yayıyorlar, özellikle de zararlı olan mavi ışık. Mavi ışık spektrumun tepesine daha yakın ve en yüksek enerjiye sahiptir. Göz küresinin derinliklerine, retinaya nüfuz eder. Bu nedenle gözler için yorucu renktir. Yapay mavi ışık, yatmadan önce melatonin salınımını azaltır. Son çalışmalar melatonin üretiminde kalıcı bozulmanın obezite ve bazı kanser gelişme riskini artırdığını göstermiştir.

İkinci bir nokta ise bu aygıtlar sebebiyle yakındaki nesnelere çok daha uzun süre bakıyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 25’den fazlası günlük 7 saat ve daha fazla ekranlarla vakit geçiriyorlar. Bütün bu vakitlerde gözler yakın mesafeye baktığı için, uzağa bakıp dinlenemiyor.

Üçüncüsü ise ekrana dikkatli bakarken, gözlerimizi daha az kırpıyoruz, bunun neticesi olarak gözler daha az nemleniyor ve daha çok yoruluyor.

Bunların neticesi olarak akşama doğru gözler daha kötü görmeye başlıyor ve kafa ağrısı ortaya çıkıyor.

Gözlerinizi korumak için bazı tavsiyeler.

  1. Monitör konumu. Ekranın üst kısmı göz hizasında veya biraz aşağıda olmalıdır. Göz ile monitör arasındaki mesafe en az 50 cm olmalıdır. Ekrana direk ışık gelmemeli ve üst taraftaki lambalar ekranda yansımamalıdır.
  2. Ekran ayarları. Kontrast ve parlaklık çok fazla olmamalıdır. Ortamın aydınlık seviyesine göre değiştirebilirsiniz.
  3. Etrafınıza bakın. Her 20 dakikada bir en az 30 saniye başınızı ekrandan başka bir tarafa çevirin ve en az 6 metre uzağa bakın. Her 40 dakika da bir ara verin ve pencereden uzak noktalara bakın.
  4. Gözlerinizi kırpın. Daha sık gözleriniz kırpmaya çalışın. Dikkat ekranda olduğundan gözlerimizi daha az kırpıyoruz ve bu sebeple gözler kuruyor. Gözlerinizi daha çok kırpmaya çalışın veya doktorun tavsiye edeceği gözü nemlendirici göz damlası kullanabilirsiniz.
  5. Göz egzersizleri yapın. Göz kaslarınızı güçlendirici ve gözü dinlendirici göz egzersizleri yapın.
  6. Gözlük kullanın. Ekran başında uzun oturanlar için hazırlanmış özel gözlüklerle, göze gelen mavi renk yansıtılabilir ve gözün daha az zarar görmesi sağlanabilir.
  7. İyi bir bilgisayar. Kullandığınız bilgisayarın ekran ve ekran kartı özellikleri direkt olarak göze etki edebilir. Bunun için monitör seçiminde sRGB renk gaması %100 olan, ultraviyole radyasyonu filtre eden ve geniş kullanım alanına sahip olan bir monitör seçilmelidir. Ayrıca monitörün parlaklık ayarını otomatik yapması ve ekran boyutlarının 3:2 oranında olması tavsiye edilir.

İyi çalışmalar.