Chrome tarama geçmişi nasıl silinir – 3 ADIMLI

Chrome tarama geçmişi nasıl silinir – 3 ADIMLI

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Chrome tarama geçmişi nasıl silinir – 3 ADIMLI. Bu videomuzda Google Chrome’da tarama geçmişimizi nasıl silebileceğimizi öğreneceğiz. Gezdiğiniz sitelerin adresleri, içerikleri, resimleri, sitelerde kullandığınız bilgileriniz, şifreleriniz, indirdiğiniz dosyalar, resimler tarayıcınız tarafından kaydedilebilir. Bu bilgilerin bir kısmını veya hepsini silmek isteyebilirsiniz.

Google Chrome’u özelliştirin ve kontrol edin düğmesine tıklayarak, Geçmiş’den Geçmiş’e tıklayın. Buraya girmek için Ctrl+H kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz. Tek tek silmek için, silmek istediğiniz sayfanın yanındaki üç noktaya basarak, Geçmişten kaldır’a tıklayın. Birden çok sayfa silmek için, silmek istediğiniz sayfaları seçip Sil düğmesine tıklayın. Çoklu seçim yapmak için üst taraftan bir seçim yaptıktan sonra, Shift tuşunu basılı tutarak aşağıda bir seçim yapın. Aradaki bütün kutular seçilir. Sil düğmesine basarak bunları silebilirsiniz. Bu bilgiler Chrome tarayıcısından silindi. Ama sizin Google hesabınızda etkinlikleriniz bölümünde tutuluyor olabilir. O kısma geçmeden Chrome üzerinde başka yapılabilecek işlemlere bakalım.

Chrome’un tarama verilerini temizleyebilirsiniz. Bunun için Geçmiş penceresinde Tarama verilerini temizle düğmesine tıklayın. Açılan pencerede zaman aralığını belirleyebilirsiniz. Burada silinecek veriler tarama geçmişi, çerezler ve ön belleğe alınan resimler-dosyalardır. Daha fazlası için Gelişmiş sekmesine tıklayın, burada ayrıca şifreler, form otomatik doldurma verileri de seçilerek silinebilir.

Chrome aynı zamanda web site adreslerini yazarken, daha önce kullandığınız adres isimlerini veya arama kelimelerini gösterir. Bunlardan silmek istedikleriniz olabilir. Bunun için silmek istediğiniz adres veya kelimeyi yazmaya başlayın. Açılan menüde ok tuşlarıyla onun üzerine gelin. Daha sonra adres satırında bunu seçili hale getirip Shift ve Delete tuşlarına birlikte basın. Şimdi artık silindi. Tekrar yazmayı deneyin, artık Chrome göstermiyor.
Son olarak Google hesabınızda kayıtlı etkinlikleri de silelim. Aslında şunu da belirtmek isterim ki, bu bölüme girmek için Google hesabınızın şifresinin bilinmesi gerekir. Bunun için adres satırında http://history.google.com yazın. Google hesabınız açık değilse giriş yapın. Açıksa hemen girecektir. Burada günlük yapılan etkinlikler görülecektir. Tek tek, günlük veya hepsini silme yapabilirsiniz. Tek tek silmek için, silmek istediğiniz etkinlikte Ayrıntılar linkine basarak Sil’e tıklayın. Bütün günü silmek için, gün karşısındaki üç noktaya basarak Sil’e tıklayın. Bütün gün etkinlikleri silinecektir. Bütün etkinlikleri silmek için Etkinlik silme ölçütü’ne tıklayın. Tarih bölümünden istediğiniz zaman veya zaman aralığını seçebilirsiniz. Ayrıca ürünler bölümünden sadece istediğiniz ürünü seçerek, o üründe yapılan etkinliklerini silebilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra Sil’e tıklayın.

Etkinlik kontrolleri bölümünden hangi etkinliklerinizin kaydedilip kaydedilmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Benim sadece Youtube etkinliklerim kaydedilmiş. İsterseniz bütün etkinlikleri kapatabilirsiniz.
İşte bu kadar! Geçmişinizin temiz olması dileğiyle.

Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.

İyi çalışmalar.