Dizüstü bilgisayar elektrikle çalışırken, bataryayı çıkarmalı mıyız?

Dizüstü bilgisayar elektrikle çalışırken, bataryayı çıkarmalı mıyız?

01.08.2020 0 Yazar: Yönetici

Dizüstü bilgisayar elektrikle çalışırken, bataryayı çıkarmalı mıyız?

Merhabalar, bu videomuzda dizüstü bilgisayarlar için çok sık sorulan bazı soruları cevaplayacağız. Bunlar en meşhuru ‘Dizüstü bilgisayar elektrikle çalışırken, bataryayı çıkarmalı mıyız?’

Hayır. Dizüstü bilgisayarlarda Li-ion ve Li-pol olmak üzere iki tür batarya kullanılmaktadır. Bu bataryalarda güç denetleyicisi bulunmaktadır. Bu denetleyici bataryanın aşırı şarj olmasını ve şarjının belirli bir seviyenin altına düşmesini önlemektedir.

Pil %100 şarj edilmişse ve dizüstü bilgisayar ağa bağlı kalırsa, denetleyici gücü pilden prize aktarır. Böylece batarya hiçbir zarar görmez. Bu sebeple yeni dizüstü bilgisayarlarda artık çıkarılabilir bataryalar kullanılmamaktadır. Bataryanın avantajı ise elektrik kesintisi durumunda kesintisiz bir güç kaynağı görevi görerek bilgisayarın çalışmaya devam etmesini sağlamasıdır.

Bataryanın ömrünü uzatmak için nelere dikkat edilmelidir?

  1. Bilgisayarın bulunduğu ortamdaki sıcaklık normal olmalıdır. (5 ile 22 arası)
  2. Dizüstü bilgisayarı dışarda soğuk havada taşıdıktan sonra eve gelince hemen çalıştırmamalı, batarya oda sıcaklığına ulaşınca çalıştırmalıdır.
  3. Bataryayı tamamen boşaltmayın. Özellikle bataryanız eski ise buna dikkat edilmelidir.
  4. Dizüstü bilgisayarın çok ısınma durumlarında bataryayı çıkarmalıdır. Çünkü yüksek ısı batarya için zararlı olmaktadır. Bilgisayarda güçlü oyunlar oynarken veya video editörleriyle çalışırken bilgisayar yüksek ısınma yapabilir.
  5. Bataryayı yine de çıkarmak istiyorsanız, birkaç ayda bir tekrar takıp şarj olmasını sağlamak gereklidir. Normal şartlar 3-4 ayda batarya %10-15 arası şarj kaybetmektedir.

Bazı sorular:

Yeni bir bilgisayar alınca ilk olarak bataryayı %100 doldurmak gerekli midir?

Hayır, ama fırsat olunca %100 doldurmak tavsiye edilir.

Bataryanın daha uzun süre yeterli olabilmesi için ne yapabilirim?

Bilgisayarda ki Bluetooth, Wi-fi ve bağlı cihazlar bataryayı çok kullanmaktadır. Ekran parlaklığını azaltmak da yardımcı olacaktır. Zaten bu durumda müzik dinlemek ve video izlemek tavsiye edilmez.

Bataryayı şarj etmek için tamamen boşalması gerekli midir?

Hayır.