Google Chrome’un Az Bilinen 10 Önemli Özelliği

Google Chrome’un Az Bilinen 10 Önemli Özelliği

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Google Chrome’un Az Bilinen 10 Önemli Özelliği. Bu videomuzda Google Chrome’un yüzlerce özelliğinden sizin için özenle seçtiğimiz, 10 önemli özelliğini öğreneceğiz. Bu özellikler Google Chrome’dan daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır. Hemen özelliklere başlayalım.

1. Web sayfalarını PDF olarak kaydedin. Bir web sayfasını PDF olarak kaydetmek için, sayfanın boş bir yerinde, farenin sağ tuşuna basarak Yazdır’a tıklayın. Aynı işlemi Ctrl+P tuşlarına basarak da yapabilirsiniz. Yazdır seçenekleri açılır. Hedef bölümünden “PDF olarak kaydet” i seçin. Sayfalar bölümünden sadece istediğiniz sayfaları seçebilirsiniz. Örneğin size sadece 1,2 ve 3.sayfalar gerekiyorsa 1-3, eğer 1,2,3 ve 6.sayfalar gerekiyorsa 1-3,6 şeklinde yazabilirsiniz. Bana sadece 1 ve 2.sayfalar gerekiyor, o yüzden 1-2 yazıyorum. Bir yaprak da 2 sayfa çıkarmak için, “Yaprak başına sayfa” seçeneğinden 2’yi seçin. Seçeneklerden üstbilgiler ve altbilgiler seçeneğini aktif hale geçirerek, sayfa numarasının da görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için Kaydet düğmesine tıklayın. Açılan pencerede kaydedilecek konumu ve dosya adını belirterek Kaydet düğmesine tıklayın.

2. Hesap makinası olarak kullanın. Adres satırında matematiksel işleminizi yazın. Anında işlem sonucu gözükecektir.

3. Medya oynatıcısı gibi kullanın. Her türlü resim, müzik ve video dosyanızı, Chrome penceresine taşıyarak oynatabilirsiniz.

4. Tarama ve indirme verilerinizi gizleyin. Google Chrome tarayıcısında dolaştığınız sayfalar ve veriler kaydedilir. Gizli bir dolaşım yapmak için Yeni Gizli Pencere – New incognito window özelliğini kullanabilirsiniz. Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin’e basarak Yeni Gizli Pencere’ye tıklayın. Ctrl+Shift+N tuşlarına basarak aynı işlemi yapabilirisiniz.

5. Sağ tuşa tıklayarak arama yapın. Aramak istediğiniz bir ifadeyi seçip, farenin sağ tuşuna basın. … İçin Google Üzerinde Arama Yap seçeneğine tıklayın. Yeni bir sayfada bu ifade aranılacaktır.

6. Bir sitenin sesini kapatma. Birçok site üzerinde çalışırken, eğer farklı sitelerde müzik veya video oynuyorsa ses karmaşası yaşanır. İstediğiniz sitenin sesini kapatarak sorunu çözebilirsiniz. Bunun için sesini kapatmak istediğiniz sitenin sekmesinde, farenin sağ tuşuna basarak “Sitenin sesini kapat” seçeneğine tıklayın. Açmak içinde aynı şekilde “Sitenin sesini aç” seçeneğine tıklayın.

7. İstenilen sayfalar hemen açılsın. Sürekli kullandığınız sayfaları, Chrome açıldığında otomatik olarak açılabilirsiniz. Bunun için Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin’e basarak Ayarlar’a tıklayın. Başlangıçta bölümünde açılmasını istediğiniz sayfaları ekleyin. Yeni sayfa ekle’ye basın ve web adresini yazarak Ekle’ye tıklayın. Chrome açıldığında bu sayfalar otomatik olarak açılır.

8. Google Chrome dilini değiştirin. Google Chrome ara yüz dilini kolay bir şeklide değiştirebilirsiniz. Bunun için Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin’e basarak Ayarlar’a tıklayın. Gelişmiş’e tıklayın. Diller bölümünde Dil’e tıklayın. İstediğiniz dilin yanındaki üç noktaya basarak Google Chrome’u bu dilde görüntüle seçeneğine tıklayın. Yeniden Başlat’a tıklayın. Chrome dili değişti.

9. Sekmeleri simge durumunda sabitleyin. Üzerinde çalıştığınız web sayfasında daha sonra da çalışmayı düşünüyorsanız, bulunduğu sekmeyi sabitleyebilirsiniz. Böylece Chrome kapatılıp açıldığında, sekmeniz hemen açılır. Ayrıca sekme küçüldüğü için daha az yer kaplar ve kapat düğmesi bulunmadığı için, yanlışlıkla kapatma ihtimali de ortadan kalkmış olur.

10. Kısa yol tuşlarıyla hızlanın. Yüzlerde kısa yol tuşlarından sizin için seçtiklerimiz:
Yeni pencere açma Ctrl + n
Gizli modda yeni bir pencere açma Ctrl + Üst Karakter + n
Yeni sekme açma ve bu sekmeye gitme Ctrl + t
Son kapatılan sekmeyi yeniden açma ve bu sekmeye gitme Ctrl + Üst Karakter + t
Geçerli sekmeyi kapatma Ctrl + w veya Ctrl + F4
Geçerli pencereyi kapatma Alt + F4
Sonraki açık sekmeye gitme Ctrl + Sekme
Geçerli sayfayı yeniden yükleme F5 veya Ctrl + r
Geçerli sayfayı yazdırma seçeneklerini açma Ctrl + p
Tam ekran modunu açma veya kapatma F11
Sayfadaki her şeyi büyütme – küçültme Ctrl + Fare tekerleğinizi kaydırın
Göz atma geçmişinizde önceki sayfaya gitme Alt + Sol ok
Göz atma geçmişinizde sonraki sayfaya gitme Alt + Sağ ok
Web sayfasını yeni bir sekmede arama Adres çubuğuna bir web adresi (URL) yazın, sonra Alt + Enter tuşlarına basın

İşte bu kadar!
Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.
İyi çalışmalar.