MIUI 11 ile gelen yeni özellikler

MIUI 11 ile gelen yeni özellikler

03.01.2021 0 Yazar: Yönetici

MIUI 11 ile gelen yeni özellikler. MIUI Xiaomi tarafından akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için geliştirilen Android tabanlı bir işletim sistemidir. Bu videomuzda MIUI 11 ile gelen yeni özellikleri inceleyeceğiz.

1. Arayüz – Modern Tasarım
Kullanıcıların birçok özelleştirme yapabildikleri daha kullanışlı bir arayüze sahip. Dinamik temalar seçerek kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Temalar, ikonlar, yazı tipleri değişmiş. Animasyonlar daha hoş görünüyor.

2. Karanlık Mod
Sistem arka planı ve uyumlu uygulamalar için daha karanlık renk paleti kullanın. Karanlık mod cihazınızı karanlıkta kullanırken göz yorgunluğunuzu azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıca hangi vakitlerde tlşefonun otomatik olarak karanlık moda geçebileceğini belirleyebilirsiniz.

3. Mi Paylaşım
Mi Paylaşım ile yüksek hızda dosya transferi yapabilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin ve paylaşmaya başlayın. Paylaşmak istediğiniz cihaz bulunur ve artık paylaşabilirsiniz. Mi Paylaşım, Mi ve Redmi telefonlar ile uyumludur. OPPO, vivo, realme ve diğer markalar da yakında Mi Paylaşım ile uyumlu hale gelecektir.

4. Dinamik Doğal Sesler
Doğa sesleri bildirim sesleri olarak ayarlamaya imkan veriliyor. Hava durumuna göre farklı sesler veya her güne farklı sesler gibi farklı ses temaları seçebilirsiniz. Bildirimlere, etkinliklere doğa sesleri, gitar sesleri vb. koyabilirsiniz.

5. Uygulama yenilikleri
Birçok uygulamaya yeni özellikler geldi.
Mesela Hesap Makinesi artık tanışabilir durumda ve diğer uygulamalar kullanılırken paralel olarak kullanılabilir ve saydamlığı değiştirilebilir.
Diğer bir uygulama Notlar uygulaması. Notlar uygulamasında Görevler kısmı eklenmiş. Artık zamanlı ve sesli görevler belirleyip, görev bitince tamamlandı olarak işaretleyebilirsiniz. Görev araç kutusunu kullanarak ekranın kenarından kaydırarak görevlere hızlıca ulaşabilirsiniz.
Uygulama ikonları üzerinde basılı tutunca hızlı erişim menüsü açılıyor.
Ana ekranda telefonu düzenleme modundayken sallayarak ikonların düzenli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

6. DOSYA YÖNETİCİSİ
Dosya yöneticisi daha güzel bir görünüm almış ve artık pdf word excel dosyalarını açmak için başka bir uygulama indirmeniz gerekmiyor.

7. DİJİTAL DENGE VE EBEVEYN DENETİMİ
Dijital dengeyi kullanarak hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğiniz görebilir ve bunlara sınrlama getirebilirsiniz.

8. Hızlı Yanıtlar
Seçilen mesajlaşma uygulamasının bildirimlerinde hızlı yanıtları kullanabilirsiniz. Böylece bir uygulama ile çalışırken gelen mesaja anında uygulamadan çıkmadan cevap verebilirsiniz.

9. Ekran Paylaşım – Cast
Telefonun görüntüsünü kablosuz bir cihaza mesela TV na aktarmak için kullanılır.

MIUI ile geldiği söylenilen ama benim uygulayamadığım bazı özellikler

1. Her Zaman Ekranda – Always On Display (AOD)
Birbirinden güzel hareketli saatler, renkli arka planlar ve notlarınızı bu ekrana taşıyabilirsiniz. Ayrıca Ambiyans Ekran ayarlarından Bildirim Işığı özelliğini kullanarak ekranın yan taraflarında bildirim geldiğinde ışık belirmesini sağlayabilirsiniz.
Bu özelliğin benim telefonda olmamasının sebebi ise bu özellik sadece AMOLED ekranlı telefonlar da kullanılabilir. Saat tarih gibi bilgilerin sürekli ekranda olması demek, telefonun sürekli açık olması ve enerji harcaması demek. Ama AMULED ekranlarda ise siyah olan kısımlar için telefon enerji harcamıyor.

2. Ultra Batarya Tasarrufu
Ultra Batarya Tasarruf modu tüm arka plan işlemlerini, performansı düşüren ve kaynak tüketen çekirdekleri devre dışı bırakıyor ve pil tasarrufu sağlıyor.

3. DİNAMİK YAZI TİPİ SİSTEMİ
Telefonun farklı bölümlerine farklı yazı tipleri uygulayabilirsiniz.

İşte bu kadar.
Bu videomuzda MIUI ile gelen yeni özellikleri inceledik.
Eğer videom size faydalı olduysa kanalıma abone olup, videomu beğenerek bildirim zilini açmayı unutmayın. İyi çalışmalar.