PDF den Word e Word den PDF e çevirme

PDF den Word e Word den PDF e çevirme

07.01.2021 0 Yazar: Yönetici

PDF den Word e Word den PDF e çevirme. Bu videomuzda PDF’den Word’e veya tam ters işlemi yani Word’den PDF’e nasıl çevirebileceğimizi öğreneceğiz.

Dokümanların formatının korunmasını sağlayan PDF, çok aygın bir kullanıma sahiptir. PDF üzerinde değişiklik yapmak için farklı programlar gerektiğinde, çok sık olarak PDF’den Word formatına çevirme veya Word’den PDF’e çevirme işlemleri gerekli olmaktadır. Peki bu işlemleri nasıl yapabiliriz?

Bu işlemler için Microsoft Word programının kendisini kullanabiliriz. Word’de yazı ve format işlemlerini tamamlayıp, dokümanı hazırladıktan sonra Dosya – Dışa Aktar ve PDF belgesi oluştur seçilir.
Ters işlem için ise, yani PDF’den Word’e çevirmek için veya PDF üzerinde değişiklik yapmak için, PDF dosyasını Microsoft Word programı içerisinde açmak yeterli olacaktır.

PDF’den Word’e çevirme işleminde Microsoft Word programıyla başarılı netice alamadıysanız, büyük bir ihtimalle PDF dokümanı resim olarak taranıp ondan sonra PDF yapılmıştır. Bu durumda resim üzerinde yazıyı algılayabilecek OCR – Optical Character Recognition yapabilecek bir program üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.
Bunun için Google Docs kullanabilirsiniz.

Ayrıca PDF işlemleri için yani sadece PDF Word arasında çeviri değil de, PDF kesme, birleştirme, değişiklik yapma gibi işlemler için Adobe Acrobat programını kullanabilirsiniz. Bu ücretsiz Adobe Reader programı ile karıştırılmamalıdır. Bu Adobe firmasının ücretli ayrı bir programıdır.

İşte bu kadar.