Python Öğreniyorum 27 – Chat uygulaması GUI tkinter

Python Öğreniyorum 27 – Chat uygulaması GUI tkinter

31.03.2021 0 Yazar: Yönetici

Python Öğreniyorum 27 – Chat uygulaması GUI tkinter. Merhabalar, bu videomuzda python programlama dilinde socket, threading ve tkinter modüllerini kullanarak görsel arayüze sahip chat uygulaması yapacağız.

Server için bir pyhton dosyası hazırlıyoruz ve client ler için bir python dosyası hazırlıyoruz. Clietnler server üzerinden iletişime geçiyorlar, dolayısı ile önce server çalıştırılmalı ve daha sonra clientler çalışıtırılmalıdır.

server = socket(AF_INET, SOCK_STREAM)

socket ağ bağlantısını sağlar. AF_INET inernet socket kullanıldığını ifade eder (unix socekt değil). SOCK_STREAM ise TCP protocol kullanıldığını gösterir (UDP değil).

ip = ‘127.0.0.1’
port = 55555

ip server’ın ip sidir. Ben server ve client i aynı bilgisayarda yani üzerinde çalışıtığım bilgisayarda çalıştırdığım için 127.0.0.1 yazdım, bu kullandığım bilgisayar demektir. port numarası olarak boş bir port seçilmelidir.

server.bind((ip, port))
server.listen()

ağ bağlantısı oluşturulur ve server dinlemeye alınır.

thread = Thread(target=clientThread, args=(client, ))
thread.start()

Thread farklı işlemlerin aynı anda çalışması için gerekli bir yapıdır. Aynı anda bir çok client server a mesaj gönderecek ve clientThread fonksiyonu hepsine cevap vermelidir. Sırayla olursa bekleme olur ve sistem düzenli çalışmaz.

message = client.recv(1024).decode(‘utf8’)

1024 byte ile de mesajların parça parça alınması sağlanır.

Server

Client