Video sesi yazıya nasıl çevrilir – Sesle yazma – YouTube otomatik altyazı

Video sesi yazıya nasıl çevrilir – Sesle yazma – YouTube otomatik altyazı

07.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Video sesi yazıya nasıl çevrilir – Sesle yazma – YouTube otomatik altyazı. Bu videomuzda bir videodaki sesi yazıya nasıl çevirebileceğimizi, yani sesle yazmayı ve bunu kullanarak YouTube videolarına otomatik olarak altyazıyı nasıl ekleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Öncelikle videomuzu ve seslerin yazılacağı dokümanı açalım.
Video açılır
Doküman olarak Google Dokümanları kullanacağız. Bunu kullanabilmek için bir Gmail hesabınız olması gerekmektedir. Eğer bir Gmail hesabınız hala yoksa, Google’un sunduğu ürünleri kullanabilmek için mutlaka bir hesap açmalısınız.

Google Dokümanlar açıldıktan sonra Araçlar dan Sesle yazma seçilir. Bu özellik sayesinde sesleri yazıya çevirebiliriz. Burada dil seçimi yapılabilir. Normalde bilgisayarlardaki varsayılan ayar olarak kayıt cihazı olarak mikrofon seçilidir. Yani şu an sadece konuşmalarımızı algılar.
Örnek olarak bir kayıt yapılır.

Videodaki sesleri algılaması için Ses Kayıt bölümünde Stereo Mix seçilmelidir. Bu sayede sistem sesleri de kaydedilecektir.

Programın yetişememesi durumunda video hızını azaltabilirsiniz.
Şimdi bir deneme yapalım.
Şimdi de bu yazıyı YouTube videomuza altyazı olarak ekleyelim.
Video altyazı kısmı açılır.

Alt yazılar için Metne dönüştür ve otomatik senkronize et bölümü Türkçe için aktif durumda değil. Video dili İngilizce olursa bu kısım aktif oluyor. O yüzden şimdi video dilini İngilizce yapıp, alt yazı ekledikten sonra tekrar video dilini Türkçe yapabiliriz.

Bir alt yazı dili ekledikten sonra, diğer dillere otomatik olarak çevirme yapılabilir.

İşte bu kadar!