Web sitelerini nasıl engelleyebilirim, programsız. Windows hosts

Web sitelerini nasıl engelleyebilirim, programsız. Windows hosts

06.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Web sitelerini nasıl engelleyebilirim, programsız. Windows hosts. Bu yazımızda programsız bir şekilde bilgisayarda web sitelerini nasıl engelleyebileceğimizi öğreneceğiz. Bunun için bütün Windows sistemlerde ve bazı diğer işletim sistemlerinde bulunan hosts dosyasını kullanacağız.

Hosts dosyası internet sitelerinin isimlerini ip adresleri ile eşleştirir. DNS yani Domain Name Server hizmetinde bir sorun, engel ya da yönlendirme varsa ve istediğiniz siteler açılmıyorsa, hosts dosyası üzerinde belirli alan adlarını IP adresleriyle birlikte değişiklik yaparak açılır hale getirebilirsiniz. Ama biz burada tam tersini yapacağız, yani istemediğimiz web sitelerini kapatacağız.

Öncelikle hosts dosyasını açalım. Bunun için C:\Windows\System32\drivers\etc klasörünü açın. Host dosyası burada bulunur. Bu dosyada değişiklik yapabilmeniz için, Windows yönetici haklarına sahip olmalısınız.

Dosyada
127.0.0.1 www.facebook.com
satırını ekledikten sonra kaydedin.

Örnekte görülün yorum satırı haline getiren # işaretini silmek gerekir. 127.0.0.1 IP adrestir. Ayrıca her bir web sitesi için ayrı satırda yazılmalıdır.

Burada ki 127.0.0.1 IP adresi localhost’a yani kendi bilgisayarımıza karşılık gelir. Dolayısıyla bu satır sayesinde www.facebook.com web sitesi açılmaya çalışıldığında kendi bilgisayarımıza geri dönecektir. Aslında burada yönlendirme işi yapılmaktadır.

Kayıt işleminde bir sorun yaşarsanız dosyayı masa üstünde kaydedin ve sonra da gerekli klasöre kopyalayın.
İşte bu kadar.