Wifi a şifresiz nasıl bağlanılır WPS – Parolasız kablosuz ağa bağlanma

Wifi a şifresiz nasıl bağlanılır WPS – Parolasız kablosuz ağa bağlanma

07.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Wifi a şifresiz nasıl bağlanılır WPS – Parolasız kablosuz ağa bağlanma. Bu videomuzda Wifi a şifresiz nasıl bağlanabileceğimizi öğreneceğiz. Bu tabi ki herhangi bir hack olayı değildir, biz kendi şifreli kablosuz ağımıza bağlanmak istediğimiz zaman alternatif bir yöntemdir. Bunun için Wifi üzerindeki WPS düğmesini veya modemin kontrol paneli sayfasındaki WPS tuşunu kullanabilirsiniz. Bu hangi durumlarda gerekli olabilir. Bir cihazınızı modeme bağlamak istiyorsunuz ve şifre aklınızda değil. Tabi ki kayıtlı şifreyi bilgisayarınızdan bulabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız videomuza bakabilirsiniz. Ama bununla uğraşmak istemiyorsunuz. Bu durumda WPS tuşunu kullanarak şifreyi girmeden Wifi a bağlanabilirsiniz.

WPS Wi-Fi Protected Setup açılımıdır ve korumalı kablosuz kurulum anlamına gelir. WPS’in kullanılabilmesi için modemin WPA veya WPA2 ile şifrelenmiş olması gerekir.
Şimdi öncelikle modem üzerindeki WPS butonuna basarak WPS taramasını başlatalım. Modeminizin modeline göre bu düğmeye bir kez veya birkaç saniye boyunca basmanız gerekebilir. Daha sonra, bağlanmak istediğiniz cihazla kablosuz bağlantı yapıyoruz. Şifre sormayacaktır.

Eğer bağlantı yapılacak cihaz üzerinde WPS tuşu varsa ki bazı yazı türü cihazlarda olabilir, önce modem üzerindeki WPS düğmesine basılır ve daha sonra da cihaz üzerinde ki WPS düğmesine basılır.
Ayrıca bazı modemler WPS bağlantı yaparken bir kod isteyebilir. Bu kodu modemin kontrol paneli sayfasında bulabilirsiniz.

WPS ile güvenlik açığı oluşur mu?

WPS bağlatışı yaparken o anda başka kişilerde bağlantı yapabilirler. Ama bu süre çok az olduğundan o anı yakalayabilmeleri çok zordur. İkinci bir nokta ise WPS 8 haneli PIN kodu ile korunmaktadır. Bu kodu bulabilecek programlar kullanılarak ağınıza bağlanma durumu olabilir. 8 haneli bir kodun bulunabilmesi çok da kolay olmadığı gibi, buna ek olabilir her 3 defa kodun yanlış girilmesi durumunda 60 saniye bekletilmesi olayı işi daha da zorlaştırmaktadır. Ama yine de WPS bağlantısındaki güvenlik açıklarından kaçınmak için WPS özelliğini kapatabilirsiniz.

Bununla birlikte modeminizin firmware güncellemesini yaparak ağı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için ayrı bir video hazırlanabilir.

İşte bu kadar.