Windows 10 sürüm 1909 güncellemesiyle ile gelen yenilikler

Windows 10 sürüm 1909 güncellemesiyle ile gelen yenilikler

04.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Windows 10 sürüm 1909 güncellemesiyle ile gelen yenilikler. Bu videomuzda Windows 10 sürüm 1909 güncellemesiyle (diğer ismi 19H2) gelen yeni özellikleri ve güvenlik geliştirmelerini öğreneceğiz.
Öncelikle Windows 10 1909 güncellemesini yükleyelim. Yüklemeden önce bilgisayarınızda Windows 10 un hangi sürüm olduğunu winver komutunu kullanarak öğrenelim.

Yüklemeden sonra gelen yenilikler:

1. Takvim uygulamasını açmadan Görev çubuğu üzerinden takvim etkinlikleri oluşturabilirsiniz.

2. Başlat menüsünde fare imlecini menü üzerinde tutarak menünün genişlemesini sağlayabilirsiniz.

3. Bildirimler ve Eylem merkezinde ‘Bildirimlerin ses çalmasına izin ver’ seçeneğini iptal ederek bildirim sesleri devre dışı bırakılabilir. Ayrıca Sıralama ölçütü ‘En son’ olarak seçilerek en yeni bildirimlerin ilk önce görüntülenmesi sağlanabilir.

4. Dosya gezgini arama kutusu artık Windows arama tarafından yönetiliyor ve böylece aramaya başladığınızda size önerilen bir liste açılıyor ve OneDrive’da ki dosyalarınızda aramaya dahil ediliyor.

5. Bazı işlemcilere sahip cihazlar için genel batarya ömrünü ve güç verimliliğini artırıcı geliştirmeler yapıldı.

6. Bir CPU’nun birden fazla “tercih edilen” çekirdeği olabilir (mevcut en yüksek programlama sınıfının mantıksal işlemcileri). Daha iyi performans ve güvenilirlik sağlamak için, işi bu tercih edilen çekirdekler arasında daha adil bir şekilde dağıtan bir rotasyon politikası uygulandı.

7. Windows Defender Kimlik Bilgileri Koruması, ARM64 aygıtlarında (Surface Pro X gibi) kimlik bilgilerinin çalınmasına karşı kullanıma hazırlandı.

8. Windows 10 S modu ilkesi Micorosoft Intune geleneksel Win32 (Masaüstü) uygulamalarına izin verir hale getirildi.

9. Ekran Okuyucu ve diğer yardımcı teknolojiler, klavyedeki FN tuşunun konumunu ve durumunu anlayabilecekler.

10. Üçüncü taraf ses asistanlarına kilit ekranında sesle kontrol imkanı sağlanıyor.

11. Microsoft BitLocker Windows’da kullanılan veri şifreleme ve koruma sistemidir. Yeni özelliklerle kullanıcılar verilere ulaşmak istediklerinde, kurtarma şifresi daha iyi bir şekilde korunuyor.

12. Windows Sandbox, cihazınızı etkilemekten yazılım yükleyebileceğiniz, izole edilmiş bir masaüstü ortamıdır. 1903 de de bulunan bu özellikle izolasyon seviyesi üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz.

13. Windows Virtual Desktop – Windows Sanal Masaüstü, bulutta çalışan kapsamlı bir masaüstü ve uygulama sanallaştırma hizmetidir. Windows masaüstlerinizi ve uygulamalarınızı Azure’da birkaç dakika içinde dağıtın ve ölçeklendirin ve yerleşik güvenlik ve uyumluluk özelliklerine sahip olun.
Direk kullanıcılara yönelik görsel yeniliklerin fazla olmadığı bu sürüm 1909 güncellemesi daha çok sistem yeniliklerine ve açıklıklarının giderilmesine yönelik özellikleri taşıdığından önem taşımaktadır.

İşte bu kadar!
Eğer videom size faydalı olduysa kanalıma abone olup, videomu beğenerek bildirim zilini açmayı unutmayın. İyi çalışmalar.