Windows 10’da programsız video montaj nasıl yapılır

Windows 10’da programsız video montaj nasıl yapılır

31.12.2020 0 Yazar: Yönetici

Windows 10’da programsız video montaj nasıl yapılır. Windows 10 da harici bir program kullanmadan nasıl video montaj yapabileceğimizi öğreneceğiz. Fotoğraflar ve videoları müzik, hareket, metinler, filtreler, 3B efektler ve daha fazlasıyla birleştiren video düzenleyicisi Windows 10 içerisindedir ve ücretsiz bir programdır.

Programı açmak için Ara düğmesine tıklayın ve Fotoğraflar yazın. Fotoğraflar uygulamasına tıklayın. Video projeleri bölümüne girin. Yeni video projesi düğmesine tıklayın. Videonuzu adlandırın penceresinde, oluşturacağınız yeni videonun adını yazın. Ben Windows püf noktalar diye yazıyorum. Daha önce oluşturduğum bir videoyu ve bir resmi buraya ekleyeceğiz.

Öncelikle yeni videomuza Başlık kartı ekliyoruz. Başlık kartımıza Metin ekliyoruz. Metni yazıyoruz, animasyonlu metin stilimizi seçiyoruz ve Düzen bölümünden metnin sayfadaki pozisyonunu ayarlıyoruz. Ayrıca Arka alan bölümünden, arka alan rengini belirliyoruz. Bitti düğmesine basıyoruz. Bu öğe ne kadar görünsün bölümünden Başlığın görünme süresini değiştirebiliriz. Başlık kartı üzerinde sağ tuşla birçok özelliğe de ulaşabilirsiniz.
Şimdi videomuz için resim ekleyelim. Resmimizi Hikaye alanına taşıyoruz. Resmimize örnek olması açısından, bir Filtre ve Hareket ekleyelim. Filtreler düğmesine basın. Burada istediğiniz bir filtreyi seçebilirsiniz. Ben Keyif filtresini seçiyorum. Buradan hemen Hareket bölümüne geçerek istediğiniz bir Hareket i seçebilirsiniz. Ben Ortaya Yakınlaştır hareketini seçiyorum. İşleminiz bittikten sonra Bitti düğmesine basın. Şimdi bir izleyelim ne yaptık. 6 saniyelik bir video oluşturduk.

Şimdi videomuzu ekleyelim. Videomuzu Hikaye alanına taşıyoruz. Videomuzu öncelikle ikiye böleceğiz. Sonra da bölümleri kırpacağız. Video seçili halde iken Böl düğmesine tıklayın. Bölmek istediğiniz vakti ayarlayıp – ben burada 1 dakika 55.saniyeyi ayarlıyorum, Bitti düğmesine basınız. Videomuz ikiye bölündü. Öncelikle 1.videoyu kırpacağız. Bunun için 1.videoyu seçip Kırp düğmesine basın. Almak istediğiniz bölümü – ben 27.saniyeden başlattım, belirleyip Bitti düğmesine basın. Ayrıca 1.videomuza alt yazı ekleyelim. Videomuzu seçip Metin düğmesine tıklayın. Metni girip, metin stilini seçip, Düzen den Alt ı seçiniz. Şimdi kontrol edelim.
Şimdide oluşan 2.videoyu kırpacağız. Bunun için videoyu seçip Kırp düğmesine basın. Almak istediğiniz bölümü belirleyip – ben 1 dakikalık bölüm seçtim, Bitti düğmesine basın.

Şimdi 2.videomuza 3B Efekt ekleyeceğiz. Bunun için videoyu seçip 3B Efektler düğmesine tıklayın. Efekti eklemek istediniz vakti ayarlayıp – ben 48.saniyeye ayarladım, istediğiniz bir Efekti seçin. Ben kontrol edilemeyen yangın efektini seçiyorum. Efekte çift tıklayarak efekti ekleyin. Efekt süresini belirleyip sesi ayarlayın. Efekti kontrol edin. İsterseniz efektin konumunu değiştirebilirsiniz. İşlem tamamlanınca Bitti düğmesine tıklayın. Şimdi kontrol edelim.

Evet harika.

Şimdide videomuza arka plan müziği ekleyelim. Bunun için Arka plan müziği düğmesine tıklayın. İstediğiniz müziği seçin ve müziğin sesini ayarlayarak Bitti düğmesine tıklayın. Kendi müziğinizi eklemek için Özel ses düğmesine tıklayın. Ses dosyası ekle ye tıklayarak müzik dosyanızı seçin. Bizim videolarımızda müzik olduğu için ben eklemiyorum.

Temalar dan videonuza bir tema ekleyebilirsiniz.
Videonuzun boyutunu seçebilirsiniz.

Bütün işlemlerinizi tamamladıktan sonra Videoyu tamamla düğmesine tıklayın. Dosya boyutunu seçin S-Küçük M-Orta L-Büyük. Hızlı olmasını için ben M Orta seçiyorum. Videomuzu izleyelim. Videonuz Resimler klasörünüzün içerisinde Dışarı Aktarılan Videolar klasörüne kaydedildi. Dosya Gezgininde görüntüle düğmesine basarak videomuza ulaşabiliriz.

Temel birçok video montaj işleminizi – kesme, birleştirme, kırpma, metin ekleme, hareket-filtre ve efekt ekleme – halledebileceğiniz, tavsiye edeceğim ücretsiz bir program.

İşte bu kadar!