Windows dosya sıkıştırma ve WinRAR

Windows dosya sıkıştırma ve WinRAR

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Windows dosya sıkıştırma ve WinRAR. Bu yazımızdaWindows’ta bulunan dosya sıkıştırma işlemini ve WinRAR dosya sıkıştırmaya sağlanan özellikleri öğreneceğiz.

Sıkıştırılmış dosyalar daha az depolama alanı kaplar ve daha hızlı kopyalanırlar. Windows’da sıkıştırılmış dosya ve klasörlerle çalışabilirsiniz. Bir grup dosyayı paylaşmak istediğinizde mesela e-posta ile göndermek istediğinizde, tek bir sıkıştırılmış klasörde birleştirip paylaşmak hem dosya boyutu olarak daha az olacaktır hem de tek dosya ile çalışma rahatlığı elde edersiniz.

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin, farenin sağ tuşuna basarak Gönder’den Sıkıştırılmış klasör’ü seçin. Dosyalar sıkıştırılır ve yeni bir sıkıştırılmış klasör oluşturulur. İsmini değiştirebilirsiniz. Çift tıklayıp içine girerek istediğiniz dosya ile çalışabilir, silebilir ve yeni dosya ekleyebilirsiniz.

Sıkıştırılmış klasörü açmak için, farenin sağ tuşuna basın ve Tümünü Ayıkla’yı seçin ve Ayıkla’ya basın. Bu isimde bir klasör oluşturulur.

Dosyaları sıkıştırma işlemi en çok metin dosyalarında etkilidir. Resim, müzik ve videolarda zaten sıkıştırma metodları kullanıldığı için daha az sıkıştır gerçekleşir. Sıkıştırılmış klasörün dosya uzantısı ZIP dir. ZIP uzantılı sıkıştırılmış klasörler bütün Windows olan sistemlerde açılabilir ayrı bir program kullanmak gerekmez.
Daha fazla sıkıştırmak, dosya boyutunu daha da küçültmek ve bir takım ek özellikler kullanmak isterseniz WinRAR programını kullanabilirsiniz. WinRAR ücretsiz olarak kullanılabilir, sadece reklam içerir. WinRAR’ı bilgisayarınıza kurmak için Google’da WinRAR yazın https://www.rarlab.com/ web sitesini açın. Windows sisteminizin 32 veya 64 bit olmasına göre, size uygun sürümü indirip yükleyin.

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin, farenin sağ tuşuna basarak Arşive ekle’ye tıklayın. Arşiv adını belirledikten sonra arşiv biçimini seçin. Ayrıca Sıkıştırma yöntemi ile daha çok sıkıştırma sağlanabilir. Eğer hızlı olmasını istiyorsanız Hızlı’yı seçebilirsiniz.

Bazı önemli özellikler:
• Ciltlere böl, boyut
• Arşivledikten sonra dosyaları sil
• SFX arşivi oluştur
• Parola seç – Dosya adlarını şifrele
• Dosyalar – Her dosyayı ayrı arşive yerleştir

Temel ayarlarla hızlı bir şekilde sıkıştırmak için dosyaları seçerek, farenin sağ tuşuna basıp Arşive ekle …(dosya adı) nı seçin.
Sıkıştırılmış dosyaları açmak için, sıkıştırılmış klasör üzerinde farenin sağ tuşuna basarak Buraya çıkart veya klasöre çıkart seçeneklerini seçebilirsiniz.

İşte bu kadar.
Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz ve hazırlanmasını istediğiniz konuları yorumlar kısmında yazabilirsiniz. Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.
İyi çalışmalar.