Windows’ta Hazırda Beklet nedir ve nasıl etkinleştirilir

Windows’ta Hazırda Beklet nedir ve nasıl etkinleştirilir

31.12.2020 0 Yazar: Yönetici

Windows’ta Hazırda Beklet nedir ve nasıl etkinleştirilir. Hazırda Beklet (Hibernate) nedir ve nasıl etkinleştirilir konusunu öğreneceğiz. Başlangıç’taki Aç/Kapa düğmesine bastığımız zaman Bilgisayarı kapat, Yeniden Başlat ve Uyku seçeneklerini görürsünüz. Bilgisayarı kapat ve Yeniden Başlat kullandığımız zaman Windows’un kapanması ve tekrar açılması çok vakit alabilir. Ayrıca bütün programları kapatmak gerekmektedir. Uyku modunda bilgisayar ekranı kararır, ama bilgisayar çalışmaya devam eder, az enerji harcar. Klavyeye ve fareye dokunmanızla ekran tekrar açılır ve çalışmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kısa süreli bilgisayardan ayrılmalarda çay-yemek molası gibi, ideal bir seçenektir.

Hazırda Beklet (Hibernate) modunda ise açık olan bütün programlar olduğu şekilde kaydedilir ve bilgisayar tamamen kapanır. Bilgisayarı açtığımızda ise daha önce üzerinde çalıştığımız bütün programlar ve dosyalar açılır. Hazırda Beklet seçeneğinin artısı ise Bilgisayarı kapat ve Yeniden Başlat’a göre çok daha hızlıdır. Daha uzun süreli bilgisayarı kapatmak istediğinizde örneğin akşam iş yerinden eve gitme vaktinde taşıma esnasında bilgisayara hasar gelmemesi için Uyku modundan ziyade Hazırda Beklet modu tercih edilir.

Şimdi nasıl etkinleştirilir onu görelim.
Başlangıçta fareye sağ tıklayıp Güç Seçenekleri ni seçelim. Açılan ekranda Ek güç ayarlarını seçelim. Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin i tıklayın. Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir i tıklayın ve Hazırda Beklet i seçin. Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

İşte bu kadar! Kolay gelsin.