Google Sodar ile sosyal mesafeyi koruyun

Google Sodar ile sosyal mesafeyi koruyun

08.06.2020 0 Yazar: Yönetici

Google Sodar ile sosyal mesafeyi koruyun. Corana virüs ile mücadelede sosyal mesafenin korunması çok önemli. Google sosyal mesafeyi korumada bize yardımcı olacak bir araç geliştirdi. Sodar isimli bu uygulama yalnızca Android cihazlarda Chrome ile kullanılabilir, yani uygulama web tabanlıdır.

Uygulamayı kullanmak için telefonunuz AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Sodar ortamınızdaki 2m sosyal yönergeleri görselleştirmek için WebXR teknolojisini kullanıyor.

Kullanıma başlamak için Android işletim sistemine sahip cep telefonunuzda Chrome web tarayıcısıyla https://sodar.withgoogle.com/ web sitesini açın. Başlat Launch tuşuna baştığınızda, Sodar çevrenizde iki metrelik bir halka oluşturur. Google Sodar arka kamerayı kullanarak kullanıcının bulunduğu konuma göre gerçek zamanlı olarak 2 metrelik mesafeyi gösterir. Böylelikle halka açık yerlde sosyal mesafeyi daha rahat kontrol edebilirsiniz.

Corona virüs ile mücadelede maske takmak, eldiven giymek ve temizlik dikkat etmenin yanında sosyal mesa kotumak da çok önem arzediyor. Bu uygulama sayesinde aynı ortamda bulunduğunuz kişilerle mesafenizi daha rahat kontrol edebilirsiniz.