10 adımda internet hızlandırma

06.01.2021 0 Yazar: Yönetici

10 adımda internet hızlandırma. Bu yazımızda interneti nasıl hızlandırabileceğimizi öğreneceğiz. Yapabileceğimiz işleri donanım ve yazılım olarak iki kısımda inceleyelim.

Öncelikler speedtest.net web sitesinde internet hızımızı ölçelim. Birde işlemlerden sonra internet hızımızı ölçeceğiz.

DONANIMSAL

0:38 1. İnternet paketi
Aldığınız internet paketinde size verilen maksimum hızı öğrenip, buna göre bir yüksek pakete geçebilirsiniz. Benim internet paketinde maksimum saniyede hız 100 megabit. Bu yeterli bir hız benim için. Ama tabi ki bu hız bize verilen maksimum hız. Bu hıza ulaşmamız mümkün değil. Gerekli ayarları yaparak ne kadar artırabilirsek o kadar iyi. Tabiki bir üst internet paketine geçmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

1:03 2. Modem
Eğer modeminiz eski ise, yeni modem alabilirsiniz. Yeni alacağınız modemin kullandığınız internet paketindeki indirme hızını desteklediğinden emin olun. Ayrıca arada bir modemi kapatıp açma, modem yenileyecek ve hızına az miktarda olsa etki edecektir.

1:14 3. Cihazlar
İnternet gerekmeyen cihazların internetini kesme. Ağda internete bağlı ne kadar cihaz bulunursa, internet o kadar yavaş olur. Bunlar ağda bulunan televizyonlar, oyun konsolları, telefonlar, tabletler ve diğer bilgisayarlar olabilir.

1:28 4. Wifi yerine kablo bağlantı
Ethernet kablosu kullanarak internete bağlanma, hızınızı gözle görünür miktarda artırır. Wifi kullanımında Wifi sinyal gücü ve modeme uzaklığınız hızınızı etkileyecektir. Ama kablo kullanıldığı zaman, bu etkenlerden kurtulursunuz ve direk bağlantı sağlarsınız.

2:20 5. Wifi güçlendirici
Wifi sinyalinin zayıflaması internetinizin yavaşlamasına sebep olur. Öncelikle modeminizi bulunduğunuz yerin orta bir yerlerine koymalısınız ki her tarafta eşit dağılım olsun. Eğer uzun bir alana sahipseniz bu durumda otalamanız mümkün olmayabilir. Bu durumda sinyal güçlendirici kullanabilirsiniz. Modemi ilk kısmı tamamen kapsayacak şekilde yerleştirip, diğer kısmada güçlendiriciyi yerleştirebilirsiniz. Böylece bulunduğunuz mekanda bütün alanlarda internet erişimini sağlamış olursunuz.
Wifi signal extender mi xiaomi

3:30 6. Wifi şifre
Wifi’ınızın şifrenizi başkalarının bilmediğinden ve başkaları tarafından kullanılmadığından emin olmak için şifrenizi değiştirebilirsiniz.

YAZILIMSAL

3:42 7. Kullanılmayan Uygulamalar
Kullanmadığınız uygulamaları Görev Yöneticisinde tespit edip kapatabilirsiniz. – Açılıştaki ve arka plandaki uygulamalar

4:57 8. İndirme
İndirme yani Download işlemlerini internet kullanımının az olduğu zamanlarda yapabilirsiniz. İndirme esnasında internetin büyük kısmı bu iş için kullanıldığından paralel olarak interneti kullanmak zor olacaktır. Bu sebepten özellikle büyük dosyaları indirme durumunda, internetin az kullanıldığı zamanları tercih edebilirsiniz.

5:19 9. Özel DNS sunucu
Özel bir DNS sunucu ile internet hızınızı artırabilirsiniz. En hızlı DNS sunucusunu bulmak için, önce bir arama yapalım. ‘dns speed test 2020’ şeklinde arama yapabiliriz. Burada en yüksek hızı vereni tercihe edelim. Cloudflare için DNS ayarları (‘cloudflare dns address’ şeklinde arama yapabilirsiniz):
1.1.1.1
1.0.0.1

6:45 10. Windows Update ve Teslim iyileştirme
Windows güncelleştirme veya Microsoft Store uygulamalarının yüklenmesinde bir bilgisayar güncelleştirildiğinde, ağdaki diğer bilgisayarlar güncelleştirme veya Microsoft Store uygulama yüklenmesi durumunda bu indirilmiş dosyaları kullanarak internet kullanımını azaltmış olacaktır.

Ayrıca Microsoft Windows 2004 sürümü ile Windows güncellemelerinin ve diğer uygulamaların internet kullanımını dinamik hale çevirmiştir, bunun neticesi olarak güncelleme esnasında bile internet kullanımında sıkıntı yaşamazsınız. Ama yine de bunu kontrol altına almak isterseniz, Windows güncellemelerine yüzde olarak veya MB olarak bant genişliği sınırlaması getirebilirsiniz.