Adım Kaydedicisi nedir ve nasıl kullanılır – Steps Recorder

Adım Kaydedicisi nedir ve nasıl kullanılır – Steps Recorder

31.12.2020 0 Yazar: Yönetici

Adım Kaydedicisi nedir ve nasıl kullanılır – Steps Recorder. Windows da Adım Kaydedicisi nin Steps Recorder ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

Adım Kaydedicisi Windows da yaptığınız işlemleri adım adım ekran görüntüleri olarak kaydeden (resimlerle) ve görüntülere yorum ekleme imkanı tanıyan bir programdır. Genellikle Windows ta bir sorun yaşadığınızda, bu sorunu ayrıntılı olarak ilgili kişiye bildirmek için kullanılır. (İlgili kişi problemi çözecek olan bilgili kişi)
– Adım Kaydedicisi işlev ve kısayol tuşları dışında yazdığınız metni (parola gibi) kaydetmez.
– Tam ekran bir oyun gibi bazı programlar, doğru bir şekilde yakalanamayabilirler.

Adımları bilgisayarınızda kaydetmek için Ara düğmesine tıklayın ve Adım Kaydedicisi yazın. Adım Kaydedicisi uygulamasına tıklayın. Veya Başlangıç düğmesine, sonra Windows Donatıları na ve daha sonra Adım Kaydedicisi ne tıklayın.

Adım Kaydedicisi penceresinde Kaydetmeye Başla düğmesine tıklayın. Kayıt işlemi başlar. İşlemlerinizi adım adım uygulayın. Yorum eklemek istediğiniz görüntülerde Yorum Ekle tuşuna basıp yorumunuzu yazın. İşlem tamamlandığında Kaydetmeyi Durdur düğmesine tıklayın. Adımların kaydedildiği dosya görüntülenir. Dosyayı kontrol edin. Her şey istediğiniz gibi ise Kaydet düğmesine tıklayın. Kaydetmek istediğiniz konumu ve dosya adını yazarak Kaydet düğmesine tıklayın. Dosyamız masa üstünde ZIP dosyası yani sıkıştırılmış biçimde kaydedilmiştir. Bu dosyayı ilgili kişiye gönderip problemi ayrıntılı olarak anlamasını sağlamış olursunuz.

Bu ZIP dosyasını açmak için sağ tuşa basarak Tümünü Ayıkla ya tıklayın. Ayıklamak istediğiniz konumu ve klasör adını giriniz. Ben bir değişiklik yapmıyorum. Ayıkla düğmesine tıklayın. Yeni bir klasör oluşturulur ve .mht uzantılı dosya görüntülenir. Herhangi bir web tarayıcısıyla bu dosyayı açabilirsiniz. Dosyaya çift tıklayın ve dosyayı açmak istediğiniz programı seçerek Tamam düğmesine tıklayın. Ben Internet Explorer seçiyorum.

Ayrıca Yardım düğmesinin yanındaki aşağı oku seçerek Ayarlar bölümünü açabiliriz. Burada Çıkış dosyası bölümünden dosyalarınızın varsayılan olarak kaydedileceği konumu ve dosya ismini belirleyebilirsiniz. Ekran yakalamayı etkinleştir bölümünde Hayır ı seçerek adımların sadece metin olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak Depolanacak ekran görüntüleri sayısını belirleyebilirsiniz. Varsayılan değer 25 dir. Burada belirlenen ayarlar geçicidir. Program kapatılıp açılınca ayarlar varsayılan değerlere geri döner.

İşte bu kadar!