Windows 10’da sistem geri nasıl yüklenir

Windows 10’da sistem geri nasıl yüklenir

31.12.2020 0 Yazar: Yönetici

Windows 10’da sistem geri nasıl yüklenir. Windows 10 da sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulabileceğini ve gerekli olduğu zaman bu geri yükleme noktasına nasıl geri dönülebileceğini öğreneceğiz.

Öncelikle sistem geri yükleme nedir, neden gereklidir biraz bundan bahsedelim. Format atıp Windows yükleyip, gerekli sürücüleri ve programları yükledikten sonra bilgisayarımızın en temiz ve hızlı olduğu andır. Bilgisayarı kullandıkça ve değişik sürücülerin veya programların yüklenmesi silinmesi neticesinde, bilgisayarımız yavaşlamaktadır. Bu durumda bilgisayarımızın yeni Windows yüklediğimiz zaman ki gibi temiz ve hızlı çalışmasını isteriz. Bunun için genellikle yeniden format atıp, yeni Windows yükleyerek bütün sürücüler ve programlar yenide yüklenmektedir. Ama bu iş oldukça vakit alıcıdır. Bunun yerine işte bu sistem geri yükleme yöntemi kullanılabilir. Bu işlem çok hızlı ve kolaydır. Windows, sürücüler ve programlar yüklendikten sonra sistem geri yükleme noktası oluşturulur ve gerekli olduğu zaman sistem bu noktaya geri yüklenir. Ayrıca sistem geri yükleme noktası emin olmadığınız bir sürücü, Windows güncelleme veya program yüklemesinden önce oluşturabilirsiniz. Eğer yüklemeden memnun kalmazsanız sistem geri yükleme noktasına geri dönerek problemi çözebilirsiniz.

Öncelikle sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturabileceğimizi öğrenelim. Bunun için Ara düğmesine tıklayarak Geri yükleme noktası oluştur yazmaya başlayın. Geri yükleme noktası oluştur uygulamasına tıklayın. Sistem Özellikleri penceresinde Sistem Koruması sekmesi açılır.

Buraya farklı biçimlerde ulaşabilirsiniz. Bu bilgisayara sağ tıklayarak Özellikleri seçin. Açılan pencerede Sistem Koruması na tıklayın. Veya Denetim masasından Kurtarma ya basın ve Sistem Geri Yüklemeyi Yapılandır a tıklayın.
Bu bölümü ilk defa kullanıyorsanız, öncelikle Geri yükleme ayarlarını yapılandırmalısınız. Ondan sonra geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.