Chrome Uzaktan Masaüstü ile başka bir bilgisayara nasıl bağlanılır

Chrome Uzaktan Masaüstü ile başka bir bilgisayara nasıl bağlanılır

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Chrome Uzaktan Masaüstü ile başka bir bilgisayara nasıl bağlanılır. Bu videomuzda Google firmasının Chrome Uzaktan masaüstü – Chrome Remote Desktop uygulamasıyla bir bilgisayar veya mobil cihazdan başka bir bilgisayardaki dosyalara ve uygulamalara internet üzerinden nasıl erişebileceğimizi öğreneceğiz. Evden işyerindeki bilgisayarınıza bağlanıp işlerinizi halledebilirsiniz veya bir arkadaşınızın bilgisayardaki problemini, bilgisayarına bağlanarak çözebilirsiniz.

Mac, Windows veya Linux bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Tek seferlik ve Sürekli olmak üzere 2 şekilde bağlantı yapabilirsiniz. Öncelikle Tek seferlik bağlantı yapalım. Destek alacak bilgisayarda, Chrome tarayıcınızda adres çubuğunda https://remotedesktop.google.com/support adresini yazın ve Enter tuşuna basın. “Destek Alın” altında İndir’i İndir tıklayın. Açılan Chrome web mağazası sayfasında Chrome’a ekle’ye basarak, açılan pencerede Uzantı ekle düğmesine tıklayın. Chrome Remote Desktop Chrome’a eklendi yazılı bildiri görüntülenir. Başka birinin bu bilgisayara erişmesini sağlamak için bir defalık erişim kodu oluşturmak gerekir. Bunun için Kod Oluştur’a tıklayın. 5 dakika içinde karşı bilgisayarda girmeniz gerekecek bir kod oluşturuldu. Şimdi destek verecek bilgisayarda, aynı web sayfasını açın ve “Destek Sağlayın” bölümünde erişim kodunu yazarak, Bağlan’a tıklayın. Şimdi kendi bilgisayarınızda sizin bilgisayarınıza bağlanacak kişinin e-posta adresini içeren bir iletişim kutusu görürsünüz. Bilgisayara tam erişim sağlamak için Paylaş’a tıklayın. Oturumu sonlandırmak için Paylaşımı durdur’u tıklayın.

Şimdi de sürekli bağlantı yapalım. Uzaktan erişime izin vereceğiniz bilgisayarda adres çubuğunda https://remotedesktop.google.com/access adresini yazın ve Enter tuşuna basın. Uzaktan erişimi ayarlayın bölümünde, Etkinleştir’e tıklayın. Bilgisayarımızda uygulama yüklü değilse, öncelikle uygulamayı eklemeniz istenir. Ad seçin bölümünde bağlantı yapılacak bilgisayara bir isim verin. PIN seçin bölümünde en az 6 haneli sayılardan oluşan bir şifre yazın. Başlat’a tıklayın. Bu uygulamanın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin veriyor musunuz yazılı açılan pencerede Evet’e tıklayın. Bilgisayarınız erişime hazır durumda. Şimdi de diğer bilgisayarda aynı web sayfasını açın. Daha önce oluşturduğunuz bilgisayar görünüyor. Bilgisayara tıklayın ve PIN kodunu girin. Artık uzaktaki bilgisayarı kontrol ediyorsunuz.

İşte bu kadar! Uzakların yakın olması dileğiyle.

Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.
İyi çalışmalar.