Chrome’da kayıtlı şifreleri görme – 2 YÖNTEM

Chrome’da kayıtlı şifreleri görme – 2 YÖNTEM

02.01.2021 0 Yazar: Yönetici

Chrome’da kayıtlı şifreleri görme – 2 YÖNTEM. Bu videomuzda Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerimizin nasıl görülebileceğini öğreneceğiz. Google Chrome tarayıcısının şifreyle giriş yapılan sitelerdeki, şifreyi kaydetme özelliği işimi gayet kolaylaştırmaktadır. Yalnız zamanla kaydedilen şifre unutulabilir ve başka bir bilgisayarda giriş yapmak istediğinizde şifreyi hatırlamanız zor olabilir.

Google Chrome’da kayıtlı şifreleri görmek için 2 yöntem öğreneceğiz.

1. Yöntem. Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin düğmesine basarak, Ayarlar’a tıklayın. Otomatik doldurma bölümünden Şifreler’e tıklayın. Bu kısma şifresini öğrenmek istediğiniz site üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için web sitesini açın. Adres satırında anahtar simgesine basarak Şifrelerinizi yönetin’e tıklayın. Burada benim 2 web sitesi için şifrelerim kaydedilmiş. Facebook şifremi öğrenmek için Şifreyi göster düğmesine tıklıyorum. Şifreyi gösterdi. Eğer buradaki liste çok uzunsa ve aramak istemiyorsanız, Şifrelerde ara kısmından site adını yazarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Mesela bana facebook şifresi gerekiyor, o yüzden buraya facebook yazıyorum. Windows kullanıcımda şifre olmadığı için şifre sormadı. Eğer Windows kullanıcınızda şifre varsa, Chrome’da şifreyi öğrenmek için Windows şifrenizi girmeniz gerekir. Şimdi bunu görmek için Windows kullanıcısına şifre koyalım. Ctrl+Alt+Del tuşlarına aynı anda basarak, Parola değiştir’e tıklayın. Eski parola olmadığı için, bu seçeneği boş bırakın. Yeni parola ve Parolayı onayla kısımlarına, yeni şifreyi yazın ve Sağ ok düğmesine tıklayın. Böylece kullanıcıya şifre koymuş olduk. Tekrar Chrome’da Şifreyi göster’e tıklayın. Görüldüğü gibi şifreyi öğrenmek için, Windows kullanıcı şifresini girmek gerekiyor. Bu önemli bir ayrıntı aslında. Eğer Windows kullanıcınızda şifre yoksa, bilgisayarınızı açık bırakıp çay, yemek molası verdiğiniz durumlarda, başkası gelip Chrome’da kayıtlı şifrelerinize bakabilir. Bu da Windows şifresinin ne kadar önemli olduğunu belirtir.

2. Yöntem. Şifrenizi öğrenmek istediğiniz web sitesini açın. Buralarda Şifre kısmında yıldız işaretleri var. Yıldız işaretlerini seçin. Farenin sağ tuşuna basarak, İncele’ye tıklayın. Kodlar açıldı. Bizi ilgilendiren bölüm seçili durumda. ‘password’ kelimesini ‘enter’ kelimesiyle değiştirin. Bunun için password kelimesi üzerinde çift tıklayın ve enter yazarak Enter tuşuna basın. Şifre yıldızlar yerinde göründü.

İşte bu kadar! Şifrelerinizi unutmamanız ve şifrelerinizin başkalarının eline geçmemesi dileğiyle.

Eğer videom size faydalı olduysa, kanalıma abone olup, videomu beğenerek, bildirim zilini açmayı unutmayın.

İyi çalışmalar.